DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

7 Yıl Önce
2015-05-31 17:33:32
Türkiye'de, yaklaşık 15 milyon kişinin sigara içtiği ve her yıl yaklaşık 150 bin insanın buna bağlı bir hastalıktan hayatını kaybettiği bildirildi.

Türk Toraks Derneği'nden, "31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, tütün kullanımının, dünyada en önemli önlenebilir hastalık nedeni olduğu belirtildi.

Tütün kullanımının erişkin ölümlerinin yüzde 10'undan sorumlu olduğu, dünyada her yıl 6 milyon kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan, 600 binden fazla insanın da kendisi sigara içmediği halde başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Önlem alınmadığı taktirde, 2030 yılında yıllık ölümler 8 milyona ulaşacak. Bu ölümlerin yüzde 80'i az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecektir. Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişi sigara içmekte ve her yıl yaklaşık 150 bin kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Dünyada satılan her 10 sigaradan birisi yasa dışı yollarla ülkelere sokulmakta ve satılmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde yasa dışı tütün ticareti sonucunda 10 milyar avro vergi kaybı olmaktadır."

Açıklamada, yasa dışı ticaretin yalnızca gelişmiş ülkelerin değil tüm dünya ülkelerinin sorunu olduğu aktarıldı.

Her ülkede belli oranda yasa dışı ticaretin mevcut olduğu belirtilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Ülkemizde 2014 yılında 94 milyar adet sigaranın yasal yollarla satışı gerçekleşmiştir. Bunun dışında yüzde 15'lik bir oranında yasa dışı ticaretle satıldığı tahmin edilmektedir. Bu da 14 milyar sigaraya karşılık gelmektedir. Satış bedeli karşılığı yaklaşık 5 milyar TL'dir."

Açıklamada, yasa dışı ticaret sonucu sigaraların ucuz fiyatla satıldığı, bu nedenle gençlerin buna daha kolay ulaşarak bağımlı hale geldiği vurgulandı.

Tütün endüstrisinin, yasa dışı ticarete sigara üzerindeki yüksek vergilerin neden olduğunu, sigara satış fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerde yasa dışı ticaretin daha çok olduğunu iddia ettiği ifade edilen açıklamada, şu tespitlere yer verildi:

"Oysa Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde sigara paket satış fiyatlarının en düşük olduğu ülkeler Litvanya ve Letonya'dır. Buna karşın kaçakçılığın en yüksek olduğu iki ülke de yine Litvanya ve Letonya'dır. Yasa dışı ticaret sigara satış fiyatları ile değil siyasi otoritenin kararlılığı ve aldığı önlemlerle ilgilidir. Yasa dışı tütün ticaretinin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması ve konuyla kararlı şekilde mücadele edilmesi gerekiyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş