25. Güneş Döngüsü'ne girildi

NASA ve NOAA bilim adamları, yeni başlayan 25. Güneş döngüsü hakkında kamuoyunu bilgilendirdi

20.09.2020 20:11:34

Dünya “25. Güneş Döngüsü”nde

NASA ve NOAA bilim adamları, yeni başlayan 25. Güneş döngüsünün ne olduğunu açıkladı.

Güneş'in manyetik kutupları 11 yılda bir yer değiştiriyor. Bu değişim döngülerine de Güneş döngüsü adı veriliyor. NASA, bu konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Hafta içi gerçekleştirilen basın etkinliğinde NASA ve NOAA'dan bilim insanları bir araya gelerek yeni döngüyle ilgili tahminlerini ve analizlerini paylaştı. Uzaydaki atmosfer değişimi muhtemelen astronotları ve elektronik cihazları etkileyeceğine dikkat çekildi.

a35f9d550b8a1c16c4d609ce1dd1fbaedbcf1f62

Güneş Döngüsü nedir?

25. Güneş Döngüsü Tahmin Paneli'nde NASA ve NOAA sponsorluğunda bir araya gelen bilim insanları, Aralık 2019'da Solar Minimum'un yaşandığını söyledi. Bu olayın “Güneş döngüsü”nün başlangıcı olduğunu ifade eden bilim insanları, Güneş üzerindeki lekelere göre belirlenen değişimleri ancak birkaç ay sonra açıklayabiliyorlar.

Araştırmacılardan Lika Guhathakurta, döngünün hiçbir zaman durmadığını ve daha ziyade bir sarkaç mekanizması gibi hareket etmeye devam ettiğini ifade etti. Güneş şu anda solar maximum adı verilen konuma doğru ilerliyor.

24 farklı birim çalışması

NASA, NOAA ve diğer kurumlardan gelen temsilciler, hep birlikte Ulusal Uzay Hava Durumu Strateji ve Aksiyon Planı adı verilen çalışmada, uzaydan gelebilecek risklere ve hava durumu sorunlarına karşı birtakım tedbirler üzerinde duruyor. Güneş'in döngülerinin nasıl değiştiğini anlamak ve Güneş'ten gelmesi muhtemel tesirleri doğru tahmin edebilmek için araştırmalarda 24 farklı birimde çalışanlar görev alıyor.

YORUMLAR (0)