SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

2019'da plastik poşetler ücretli olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2019 yılı itibarıyla poşetlerin ücrete tabi olacağını açıkladı.

2019'da plastik poşetler ücretli olacak
19.11.2018 15:05:00

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Sürdürülebilir Şehirler Projesi' açılış toplantısına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

POŞETLER 2019'DA ÜCRETLİ OLACAK

Plastik poşetlerin, 2019 yılı itibarıyla ücretli olacağını kaydeden Kurum, ''Plastik poşetlerin sebep oldukları tüm olumsuzları önlemek için yapılan düzenleme ile 440 olan kişi başı plastik kullanımını 2019 yılı sonuna kadar 90'a, 2025 yılında ise 40 adede düşürmektir. Dolayısıyla hedefimiz 2025 yılında plastik poşet kullanımında yüzde 90 tasarruf sağlamak olacak." diye konuştu.

SIFIR ATIK KURULUMU YAPILACAK

Uygulamanın ilk defa, 2017 yılında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda hayata geçirildiğini hatırlatan Kurum, "Bugün artık 8 bin 668 kurum binasında uygulanmaya başlanmıştır. 2023'e kadar tüm ülkede Sıfır Atık Sistemi'nin kurulumu tamamlanacaktır. Sıfır Atık projesiyle çevresel, ekonomik, sosyal açıdan önemli kazanımlar elde edilecektir. En önemlisi de Sürdürülebilir bir çevre ve şehir oluşturmak, ülke kaynaklarını verimli kullanmak, gelecekte çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çok önem verdiğimiz önemli bir çalışma. Sıfır Atık projesiyle ülke olarak 2023'te yıllık 20 milyar TL'lik bir tasarruf elde etmeyi hedefliyoruz. İller Bankası'nın verdiği desteklerle içme suyu şebeke ve arıtma, kanalizasyon, atık su arıtma, derin deniz deşarjı, katı atık ve üst yapı gibi problemlerin çözümünde yerel yönetimlerimize can suyu oluyor. Bu desteklerle, şehirlerimizi modern, kaliteli, enerji verimliliği ilkelerine uygun, altyapı sorunları çözülmüş, hayat standartları yükselmiş, çevreye daha duyarlı hale getiriyoruz.'' dedi.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

Ahmet Emin Dürüst / 10.1.2019 13:11:06
Marketler ürünlerini satıp para kazanan ticari işletmeler. Bu ürünleri müşteriye teslim etmek için de poşetin ücretsiz sunulması lazım. Ayrıca marketler fiyat belirlerken maliyet hesabı yapıp mağaza kirası, personel maliyetleri, ürün maliyetleri(fason üretim, nakliyat vb.), vergiler, reklam giderleri gibi bütün masrafları belirleyip onları da ürün bedellerine yansıtarak fiyatlandırma yapıyorlar. Poşet de böyle. Bize hayrına vermiyorlar. O yüzden poşetin parayla satılmasını istemiyorum.
serdar sarıkaya / 19.11.2018 15:31:36
cezanın halka kesiliyor olması tam bir garabet.olması gereken, plastik poşet üretiminin kaldırılması, ve vatandaşa teşvik verilmesinden geçiyor. sıfır atık projesinde de benzeri söylenebilir. vatandaşı çalıştır, teşvik verme, ayrı toplanan malzemeler üzerinden rant elde et. vatandaş neden bu işi yapsın ki?bu yapılırken en azından çevre vergisinin kaldırılması, poşet yerine alternatif poşet-çantanın dağıtılması, vb teşvikler sonrasında ceza ve yaptırım ihtimalleri konuşulmalı....
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR