2018 bütçesi TBMM Genel Kurulunda

Kalkınma Bakanı Elvan:- '2017 yılı Türkiye ve ekonomimiz açısından oldukça başarılı bir yıl olarak geçmiştir'

21.12.2017 16:04:42

TBMM (AA - Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 yılının Türkiye ve ekonomi açısından oldukça başarılı geçtiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmeleri devam ediyor.

Tasarının 11. maddesi üzerinde soruları yanıtlayan Elvan, 2017 yılında aylar itibarıyla bakıldığında, Tüketici Güven Endeksi'nin genellikle yükselme eğiliminde olduğunu; belirli aylarda ise Tüketici Güven Endeksi'nde zaman zaman düşüşlerin söz konusu olabildiğini ifade etti.

Elvan, "Ancak genel olarak baktığımızda, 2017 yılı Türkiye ve ekonomimiz açısından gerçekten oldukça başarılı bir yıl olarak geçmiştir. En son üçüncü çeyrekteki büyüme rakamımız da bunu net bir şekilde ortaya koyuyor." dedi.

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranının yüzde 80'lere ulaştığının altını çizen Elvan, şöyle konuştu:

"İhracat performansımız oldukça yüksek. Yüzde 10'un üzerinde bir ihracat artışımız söz konusu ve özellikle üçüncü çeyrek büyümesine baktığımızda, sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 15 civarında büyüdüğünü görüyoruz. Bu da bizim açımızdan son derece önemli. Harcama tarafına baktığımızda ise yatırım malı artış hızında da oldukça yüksek bir rakama ulaştığımızı görüyoruz. Yüzde 12,3'lük bir artış olduğunu görüyoruz ki bu özel tüketim harcamalarının üzerinde seyreden bir büyümeyi ifade ediyor."

Lütfi Elvan, ihtiyaç duydukça öğretmen alımlarına devam ettiklerini belirterek, 2002'de toplam öğretmen sayısı 510 bin 469 iken, bugün toplam öğretmen sayısının 901 bin 859'a ulaştığını bildirdi.

Tasarının 11'inci maddesi kabul edildi.


Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)