SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
200 bin Yahudi’yi Kuzey Irak'a bekliyor

200 bin Yahudi’yi Kuzey Irak'a bekliyor

Mesut Barzani’nin İsrail’deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi’nin Kuzey Irak’a ve Suriye’ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu öğrenildi.

200 bin Yahudi’yi Kuzey Irak'a bekliyor
13.09.2017 08:03:36

Bölgedeki tüm aktörlerin karşı çıkmasına rağmen etnik çatışmaya yol açması kaçınılmaz görülen referandum kararında ısrar eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin İsrail'deki Kürt kökenli 200 bin Yahudi'nin Kuzey Irak'a ve Suriye'ye geri dönmesine yönelik beklenti içinde olduğu öğrenildi.

KENDİNE ALAN AÇMAYA ÇALIŞIYOR

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, referandum sürecinde tek desteği İsrail'den gören Mesut Barzani'nin İsrail'de etkin görevlerde bulunan Kürt kökenli Yahudiler sayesinde hem referandumda elini güçlendirmeyi planladığı hem de kendisine alan açmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Kuzey Irak'ta yayınlanan İsrail-Kürt Dergisi, yayınladığı dosyada İsrail ve Barzani ilişkilerine yer vermiş, İsrail'de yaşayan yaklaşık 200 bin Yahudi'nin geri dönmesine yönelik beklentileri yazmıştı. Söz konusu dosyada Hem İsrail'deki Kürt Yahudileri'nde hem de Barzani ailesi ve çevresinde bu beklentinin olduğu vurgulandı.

İsrail kurulduktan sonra Irak ve Suriye'deki Yahudilerin büyük bir operasyonla ülkeye getirilip, parlamentoda çeşitli kademelerde görev verildiği biliniyor. İsrail'in ülkeleşme döneminde Molla Mustafa Barzani ile kurduğu ilişkiler, Mesut Barzani ile de artarak devam etmişti. İsrail bu ilişkilerin neticesi olarak 25 Eylül'de yapılacak referandumunda Barzani'ye tek destek veren ülke olarak dikkat çekiyor. MOSSAD tarafından finanse edildiği iddia edilen ve Barzani ailesi tarafından da alan açılan İsrail Kürt Dergisi, pek çok yazısında Kürt- İsrail ilişkilerini derinleştirmek için faaliyet yürütüyor. 


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 14.09.2017 00:03:36
Yorum yapan HAYVAN!!! Seni ne rahatsız etti anlamadım.
/ 13.09.2017 18:25:24
YORUM YAPAN GİDİ SEN İSRAİLE GİTSEN BENCE DAHA HOŞ OLUR.AMA ONLAR SENİ ADAM YERİNE KOYUP ALMAZ ÇÜNKÜ SİYONİZMİ TANIMADIĞIN BELLİ ONLARA GÖRE SEN HAYVANDAN BİLE AŞAĞISIN.GİDİ
/ 13.09.2017 09:35:56
TÜRKİYE, KUZEY IRAK'IN YANINDA CENNET. İSRAİL'DE 100 BİN TÜRK KÖKENLİ YAHUDİ YAŞIYOR. BİZİM DE O YAHUDİLERİ ÜLKEYE GERİ DÖNMEYE DAVET ETMEMİZ LAZIM. TÜMÜ ÇOK EĞİTİMLİ VE ÇOK DONANIMLI.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR