DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

200 bin dolarlık bilgisayarı hurdacıya verdi

ABD'li bir kadın, kocasının ölümünden sonra garaj temizliği yaparken bulduğu Apple 1 bilgisayarını hurda olarak verdi. Bilgisayarı teslim alan firma 'tarihi eseri' 200 bin dolara sattı.

02.06.2015 13:50:34

Apple'ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın 1976'da ürettiği ilk bilgisayar olan Apple 1, bir geri dönüşüm firmasının atıkları arasında ortaya çıktı. Bilgisayarın, değerinin farkında olmayan bir kadın tarafından garaj temizliği sonrasında geri dönüşüm görevlilerine verildiği belirtildi.

Re/Code sitesindeki habere göre, California, Milpitas kentinde yaşayan kadın üç kutu dolusu elektroniği teslim etmek için Clean Bay Area firmasından yetkilileri çağırdı. Kimliği bilinmeyen kadın 'tamamının hurda olduğunu' söylediği cihazları teslim etti ve fiş istemedi. 

İki hafta sonra şirket çalışanlarından biri Apple 1 bilgisayarını fark etti ve yöneticilerinden Victor Gichun'u uyardı. Gichun bilgisayarı özel bir koleksiyoncuya 200 bin dolara sattıklarını açıkladı. Apple 1'i hurda zanneden kadını bulmaya çalıştıklarını belirten Gichun, "Bir gün ona rastlarsak 100 bin dolarlık çek vereceğim" dedi.

Sınırlı sayıda kalan Apple 1 bilgisayarlardan bir tanesi geçtiğimiz yıl açık artırmada 905 bin dolara satılmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş