DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları

7 Yıl Önce
2015-06-03 18:07:09
Amerikalı Askeri Tarih Profesörü Edward J. Erickson, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili, "soykırım" kelimesinin 1948 yılında üretildiğini ve yeterli kanıt olmadan 1915 olaylarının "soykırım" olarak adlandırılamayacağını söyledi.

Erickson, Zürih'te bir otelde düzenlenen konferansta, askeri açından değerlendirdiği Çanakkale Savaşları'nın, Türkiye ve dünyada siyasi önemi hakkında bilgi verdi.

Erickson, o dönemde Osmanlı Devleti bünyesindeki Ermeni nüfusunun 1,5 milyon civarında olduğunu ve Ermenilerin 1,5 milyon kişinin öldüğüne dair iddialarının doğru olamayacağı söyledi. Tehcir sırasında 350 bin civarında Ermeninin öldüğünü ifade eden Erickson, "Soykırım kelimesi 1948 yılında üretildi ve yeterli kanıt olmadan 1915 olayları soykırım olarak adlandırılamaz" dedi.

İsviçre Türk Toplumu Başkanı Kahraman Tunaboylu da konferansın, tarihin bu önemli dönüm noktasını en iyi şekilde anlamak ve tarihten bazı dersler çıkartmak için düzenlendiği belirtti. Tunaboylu, "Bu olayları bir yabancı komutan ve tarih profesöründen duymak, tarih bilgilerimizi genişletmek bakımından da faydalı olacaktır" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş