15 Şubat'ta kısıtlamalar kalkıyor mu? Okullar açılıyor mu?

15 Şubat'ta kısıtlamalar kalkıyor mu? Koronavirüs Bilim Kurulu'nun yapmış olduğu toplantının ardından detaylar merak konusu haline geldi. Toplantı öncesinde açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın açıklamaları büyük önem arz ediyor. Peki ama sokağa çıkma yasağı 15 Şubat’ta bitiyor mu? Hafta sonu yasağı ne zaman bitiyor?

21.01.2021 17:23:30

15 Şubat'ta kısıtlamalar kalkıyor mu? Koronavirüs Bilim Kurulu'nun yapmış olduğu toplantının ardından detaylar merak konusu haline geldi. Toplantı öncesinde açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın açıklamaları büyük önem arz ediyor. Peki ama sokağa çıkma yasağı 15 Şubat'ta bitiyor mu? Hafta sonu yasağı ne zaman bitiyor? 

15 Şubat'ta Kısıtlamalar Kaldırılacak Mı?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yılbaşı sürecinin de rakamlara olumsuz yansımayacağını umut ettiğini kaydederek, "Bu birkaç günlük rakamlar önemli. Bu hafta sonuna kadar yılbaşının olumsuz etkisi olup olmayacağını gözlemleyeceğiz. Aşılamaya da başlayacağız. Hepimizin olabildiğince gayret göstermesi lazım. Ne kadar az hasta ve vaka sayısı varken aşılamaya başlarsak o kadar çok vatandaşımızı koronavirüsten korumuş oluruz. Aşılama başlasın, bir doz yapılsın, biraz ilerlesin ondan sonra kısıtlamaların kalkmasının uygun olacağı kanısındayım. Hafta sonu ve akşam kısıtlamasının çok etkili olduğunu hepimiz gözlemledik. Bir süre daha böyle gitmesinin ben doğru olacağını düşünüyorum. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır" şeklinde açıklamada bulundu.

Okullar 15 Şubat'ta Açılacak Mı?

Prof. Dr. İlhan, kulların açılmasına ilişkin; "Eğitimin devamı hepimizin arzusu. 15 Şubat şu anda okulların açılması için bir öngörü olarak görünüyor; ama o tarih yaklaştığında tekrar değerlendirmek daha doğru olacaktır. Vaka sayısı, hasta sayısı aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır. O dönemde de istemeyen velilerimiz için uzaktan eğitim seçeneğiyle gitmek daha doğru olacaktır gibi görünüyor. Eylül-Ekim ayında velilerimiz, öğrencilerimiz kurallara uydu. Bizlerin de okullar açıldığında çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Gerek hijyen gerek maske takmak gerekse fiziksel mesafe konusunda örnek olmalıyız. Aşılamada öncelikli ikinci grupta öğretmenlerimiz de yer alıyor. Bu sürece baktığımızda buradaki hocalarımızın da aşılanmasıyla birlikte eğitim kurumlarının açılması söz konusu olabilir kanısındayım. Rakamlarda iyi bir düzeyi yakaladık, gerek vaka sayısında gerek hasta sayısında. Bu aşağı iniş trendi devam ederse hasta sayılarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde özellikle çok yoğun olmazsa okulların açılabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün." dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)