DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

100 yazarın 100 eseri 100 yıl saklanacak

100 yazarın 100 eseri 100 yıl saklanacak

27.05.2015 05:32:40
Kanadalı yazar Margaret Atwood, Geleceğin Kütüphanesi projesinin ilk yazarı oldu. Atwood'un proje için yazacağı eser, 2114 yılından önce okunamayacak.

Halen Berlin'de yaşayan İskoç Sanatçı Katie Peterson tarafından geçen yıl başlatılan Future Library (Geleceğin Kütüphanesi) projesi, 100 yazarın 100 eserinin 100 yıl boyunca saklanması esasına dayanıyor. Norveç'in Oslo kentinde oluşturulacak Future Library Geleceğin Kütüphanesi için, aynı isimle bir de vakıf kuruldu. Proje kapsamına her yıl bir yazar alınacak ve yazarların tamamladıkları eser, bu kütüphanede toplanacak. Yazarının dışında hiç kimse 100 yıl boyunca eserin içeriğini bilme imkanına sahip olamayacak.

Projenin sahibi Katie Peterson, 100 yıl sonra kesilmek ve kağıt yapılmak üzere Oslo'nun hemen dışında bir ormana bin ağaç dikti. 100 yıl sonra kesilecek ağaçlardan elde edilecek kağıtları, oluşacak antolojinin basılması için kullanacak vakıf, basılacak antolojiye de bin kişinin sahip olmasını öngörüyor. Bu amaçla özel tasarım bir sertifika hazırlayacak Geleceğin Kütüphanesi Vakfı, bu sertifikaları açık artırmayla satarak, projenin giderlerini karşılamayı planlıyor. 2114'e kadar her yıl bir yazarın metniyle katkıda bulunacağı projede metinler, hiç okunmadan 100 yıl Oslo'daki New Public Deichmanske Kütüphanesi'nde özel olarak tasarlanmış bir odada saklanacak.

Geleceğin Kütüphanesi'nin ilk ve 2015 yazarı Margaret Atwood, vereceği eserle ilgili olarak, 'Ağzım fermuarla sıkıca kapalı. Sadece antik Roma'ya ait bir eser olacağını söyleyebilirim' dedi.

Yakın tarihin usta kurmaca yazarları arasında gösterilen Margaret Atwood, projeye dahil olmadan ailesinin de onayını aldığını ifade etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

asımın nesli

kuracak başka yer bulamadıkları için olmasın

Görüş Bildir Bizimle Paylaş