1 su bardağı pirince ne kadar su konur? Ölçülü pirinç pilavı tarifi

1 su bardağı pirince ne kadar su konur? Pirinç pilavı yapmak basit görünse de zor ve püf noktaları olan bir yemektir. İnce detaylara dikkat etmediğiniz takdirde pilavın lapa olması kaçınılmaz. Peki ama tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır? Pirinç pilavı ölçüleri nelerdir ve 1 su bardağı pirince ne kadar su konur? İşte ölçülü pilav tarifi...

17.02.2021 12:07:31

Pilav, yemeklerin hası olarak bilinen ve tutturması epey zor bir yemek. Fakat püf noktalarını dikkate aldığınızda siz de tane tane pirinç pilavı yapabilirsiniz. Özellikle pirincin iyi yıkanıp suyununun iyi süzülmesi, kavrulurken tanelerinin ayrılması ve pilav pişerken kapağının açılmaması gibi noktalar en önemli detaylarıdır.

Pirinç Pilavı Malzemeleri

- 2/5 bardağı pirinç(pilavlık)

- 2 çorba kaşığı tereyağı

- 5 yemek kaşığı ayçiçek yağı

- 4 su bardağı kaynar su

- tuz

Yapılışı

Öncelikle sıvıyağ ve yıkanmış pirinci tavaya alın. Bir dakika kadar çevirip üzerine tereyağını ilave edin. Ardından taneler ayrılıncaya kadar kavurun. Bu işlem için pirinçlerin yıkandıktan sonra iyice süzülmüş olması gerekir. Eğer süzemediyseniz, bir miktar fazla kavurup, tanelerin ayrılması için karıştırımalısınız.

Son olarak pirinçlerin üzerine suyunu ilave edip karıştırın. Kapağını kapatıp orta ateşe alın. Üzeri göz göz olup suyunu çektiğinde altını kapatıp, 5-8 dakika kadar demlendirin.

Servise hazır. Şimdiden afiyet olsun...

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)