SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
  ABD’li tarihçi ve yazar Daniel Pipes: Türkiye kaybedildi ama, sonsuza kadar değil

  ABD’li tarihçi ve yazar Daniel Pipes: Türkiye kaybedildi ama, sonsuza kadar değil

Ortadoğu konusunda uzman bir tarihçi ve yazar olan ve aynı zamanda Ortadoğu Forumu Başkanı Daniel Pipes katılığı bir panelde, 'Türkiye, İran’ın kaybedildiği gibi kaybedildi ancak sonsuza kadar değil ama bir süreliğine. Ankara için uzun dönemli bir politika hazırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

  ABD’li tarihçi ve yazar Daniel Pipes: Türkiye kaybedildi ama, sonsuza kadar değil
15.12.2019 17:50:44

Ortadoğu konusunda uzman bir tarihçi olan ve aynı zamanda Ortadoğu Forumu Başkanı Daniel Pipes katılığı bir panelde Türkiye'nin artık kaybedildiği düşüncesinde olduğunu belirtti.

Pipes, “Sanırım bugün kimse Erdoğan'ın Türkiyesi'nin Amerika'nın müttefiki olduğunu iddia etmeyecektir. Şimdi yeni bir tartışma var. Şu anda gördüklerimiz bir politika sapması mı ya da kalıcı bir değişim mi? Muhammed Mursi'nin Mısır'da iktidara gelmesi gibi mi yoksa daha çok İran devrimi gibi mi? Bu uzun dönemli bir değişim. Daha da ileri gideceğim, İran'da 40 yıl önce olanların daha yavaş halini Türkiye'de görüyoruz. Daha az şiddetli, daha az dramatik ama aynı yol” dedi.

VOA ‘anın haberine göre; Amerikan yönetimlerinde zaman zaman görev almış, çeşitli üniversitelerde ders vermiş tarihçi ve aynı zamanda Ortadoğu Forumu Başkanı olan Daniel Pipes Kongre'de düzenlenen bir panelde yaptı bu açıklamasını.
Pipes'a göre Türkiye bir süreliğine de olsa artık kaybedildi.

Pipes, “Amerikan politikasının Türkiye'yi geri getirebileceği varsayımı temelinde hareket etmesi gerektirecek bir durum yok. Türkiye, İran'ın kaybedildiği gibi kaybedildi ancak sonsuza kadar değil ama bir süreliğine. Ankara için uzun dönemli bir politika hazırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Daniel Pipes'ın Türkiye konusunda önerdiği politikalar arasında Türkiye'nin NATO'dan çıkartılması da var..

Pipes, “Yaptırımları değerlendirmeliyiz, S-400'leri satın almalarından dolayı Amerikan mali sistemine ulaşımlarını engellemeliyiz. Nükleer silahları Türkiye'deki üsten çıkarmalıyız. Bütün Amerikan askerlerini Türkiye'den çekmeliyiz ve son olarak Türkiye'yi NATO'dan çıkartmalıyız” dedi.

Pipes, Türkiye'de birçok imam hatip okulu ve cami açılmasına karşın bunlarla iktidarın istediğinin olmadığını ancak milliyetçi bir merkez oluşturulduğunu da vurguladı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

hakan / 15.12.2019 23:27:36
Abd,eskisi gibi türkiyeyi vashingtondan yönetemeyeceğini anladığı için suriye içinde emrinden çıkmayacak paralı tetikciler arayışı içinde,olan gariban aldatılmış pkk lı kürt gençlere oluyor,
hakan / 15.12.2019 23:23:40
İnandırıcılığınız kalmadı,ırakta,suriyede afganistanda milyonlarca sırf müslüman oldukları için katlettiğiniz tetikcilerinize katlettirdiğiniz masumların çığlıkları kulaklarımız ve belleklerimizde,Sayın Erdoğan olsada olmasa da güven kaybınız türk ulusu ve müslüman dünyanın belleğinde,Umudunuz 15 temmuzda insanlar derdest edilirken tankların önünden özgürce geçip tv den hainlerin katliamını seyredenler se hava alırsınız,
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR